Zdrowie i uroda dzięki pyłkowi pszczelemu

Pyłek pszczeli, znany też jako pyłek kwiatowy, to prawdziwa skarbnica właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. Wysoka zawartość substancji odżywczych sprawia zresztą, że on sam jest dziś uważany za substancję leczniczą. Co ciekawe, już od jakiegoś czasu interesuje się nim nie tylko medycyna naturalna, ale i kosmetologia.

Co warto wiedzieć o pyłku pszczelim?

Najprostsza definicja pyłku kwiatowego mówi o tym, że są to męskie komórki rozrodcze, za których produkcję odpowiadają kwiaty. Pyłek ten jest zbierany przez pszczoły zbieraczki, które z niektórych roślin dodatkowo wybierają nektar. Pszczoły mieszają pyłek z własną śliną i nektarem, przenoszą go do ula, a następnie składają w znajdujących się w plastrze komórkach. Wykorzystują go przede wszystkim po to, aby zaspakajać własne potrzeby pokarmowe, choć pyłek pszczeli jest też ważnym elementem gromadzonych w ulu zapasów.

Już w ulu pyłek pszczeli jest wzbogacany przez linę i miód, pszczoły odpowiadają przy tym zarówno za jego rozdrabnianie, jak i ubijanie. Gdy komórka plastra jest już zasklepiona, dochodzi w niej do fermentacji beztlenowej, ta zaś pozwala na wytworzenie kwasu L-mlekowego odpowiadającego za konserwację pyłku. To właśnie na tym etapie powstaje pierzga będąca podstawowym źródłem niezbędnego pszczołom białka. Pierzga jest też wykorzystywana w procesie produkcji mleczka pszczelego.

Składniki odżywcze w pyłku pszczelim

O właściwościach leczniczych produktów pszczelich wiemy już od tysiącleci. Już nasi dalecy przodkowie stosowali je zresztą nie tylko jako artykuły żywnościowe, ale i jako leki. Dziś badania naukowe potwierdzają zresztą, że mieli oni rację. Sam pyłek pszczeli to kompozycja szczególnie wielu składników odżywczych mających duże znaczenie dla ludzkiego organizmu. W ciągu roku jedna pszczela rodzina jest nam go w stanie podarować nawet siedem kilogramów. Część pyłku pszczelego jest przechwytywana przez pszczelarza, gdy jednak mamy do czynienia z pyłkiem świeżo pozyskanym, musimy liczyć się z tym, że wysoka zawartość wody uczyni z niego produkt nietrwały. Konserwacja pyłku najczęściej zakłada jego suszenie w temperaturze pokojowej, popularne jest jednak również zamrażanie pyłku pszczelego, mieszanie go z miodem lub cukrem oraz liofilizacja.

Pyłek kwiatowy znany jest przede wszystkim jako produkt bogaty w substancje aktywne biologiczne. Jego ziarna zawierają ich nawet dwieście, możemy przy tym wskazać nie tylko na obecne w nim białka i aminokwasy, ale również na lipidy, kwasy tłuszczowe, flawonoidy, węglowodany, enzymy i koenzymy, sole mineralne oraz witaminy.

pierzga pszczela

Co można znaleźć w pyłku pszczelim?

Analiza składu pyłku kwiatowego nakazuje zwrócić uwagę przede wszystkim na białka i aminokwasy. Imponują zwłaszcza te ostatnie, ich zawartość w pyłku może bowiem dochodzić nawet do dwunastu procent. Aminokwasy endogenne to takie, które nasz organizm może wytworzyć samodzielnie, w pyłku można jednak znaleźć również aminokwasy egzogenne, a więc te, które musimy mu dostarczać z zewnątrz. Tu na szczególną uwagę zasługuje arginina zwiększająca produkcję tlenku azotu obniżającego napięcie ścian naczyń i charakteryzująca się działaniem rozkurczowym na tętnice wieńcowe.

Produkty naturalne w sklepie ekologicznym domiuroda.pl >>

Na uwagę zasługują też enzymy i koenzymy odpowiedzialne za katalizowanie wielu procesów biochemicznych zachodzących w ludzkim organizmie. Pyłek dostarcza nam również flawonoidy oraz fenolokwasy, a także lipidy na czele z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi takimi, jak choćby kwas linolowy. Pod postacią soli mineralnych kryje się w nim także do czterdziestu pierwiastków takich, jak choćby żelazo, cynk, magnez oraz potas. Nie brakuje jednak również boru, selenu, srebra, a nawet tytanu i cyrkonu. Listę zawartych w pyłku kwiatowym węglowodanów otwiera fruktoza, można tu jednak znaleźć również glukozę i maltozę, choć obecna jest również ryboza pojawiająca się jednak w mniejszych ilościach. Osoby dbające o urodę z pewnością ucieszą się również z obecności w pyłku imponującej ilości witamin na czele z witaminą A, C, E, PP i D oraz licznymi witaminami z grupy B i kwasem foliowym.