Czy przyjaźń damsko – męska jest możliwa?

Przyjaźń damsko-męska

Kontakty damsko – męskie to bardzo rozbudowany i skomplikowany temat. Relacje między nami układają się na najróżniejsze sposoby, a każda strona ma wiele do zarzucenia tej drugiej. Jedną z najczęściej poruszanych zagadnień z tym związanych jest pytanie o to, czy możliwa jest przyjaźń damsko – męska. Zdecydowana większość ludzi uważa, że na dłuższą metę taka relacja nie ma sensu i prędzej czy później musi pojawić się uczucie, które zniszczy przyjaźń.

Czy jednak musi być tak w rzeczywistości?

Sytuacji tego typu możemy znaleźć całe mnóstwo. Wyobraźmy sobie dwójkę przyjaciół – chłopaka i dziewczynę – którzy pewnego dnia poznają się i szybko odkrywają, jak wspaniale się dogadują. Dzielą ze sobą wszystko: zainteresowania, pasje, potrafią godzinami rozmawiać na swoje ulubione tematy. Oczywistym jest, że zaczynają spędzać ze sobą mnóstwo czasu. Szybko stają się dla siebie naprawdę bliscy i tworzy się między nimi specyficzna więź. Choć coraz więcej znajomych zaczyna pytać, czy są ze sobą – odpowiadają, że nie. Swoją relację określają jedynie jako przyjaźń. Ufają sobie bezgranicznie, zwierzając się ze wszystkich tajemnic i uczuć.

Wygląda dość sielankowo, prawda?

Niestety, prędzej czy później takie relacje zawsze muszą się skończyć. Pojawia się ktoś trzeci – chłopak, który zaczyna podobać się "przyjaciółce". Kiedy zaczyna z nim być i opowiada o swoim związku przyjacielowi, ten nie reaguje radością i nie cieszy się szczęściem bliskiej osoby. Zamiast tego czuje się urażony i w pewien sposób wykorzystany. Stopniowo zaczyna się oddalać, aż w końcu całkowicie znika z życia swojej przyjaciółki.

Emocjonalna przyjaźń

Oczywiście, nie można wszystkich traktować jednakowo, bowiem sytuacje są bardzo różne – nie wątpimy w to, że przyjaźń pomiędzy mężczyzną a kobietą naprawdę istnieje, i niektóre osoby radzą sobie z tym bardzo dobrze. Niemniej jednak naukowcy twierdzą, że takie coś jest najbardziej prawdopodobnie w sytuacji, kiedy jedna z osób jest innej orientacji seksualnej, niż druga.

Dziwne? Wcale nie.

Zdaniem większości znawców ludzkiej psychiki zupełnie podświadomie oceniamy znajomych pod względem ich atrakcyjności i w każdym z nich widzimy potencjalnego partnera. Kiedy dochodzi do tak dużego zbliżenia emocjonalnego pomiędzy dwojgiem ludzi, to jedna ze stron prawdopodobnie prędzej czy później zacznie oczekiwać czegoś więcej. Niestety, w bardzo wielu przypadkach takie podejście jest jednostronne, bowiem druga osoba traktuje to wyłącznie jako przyjaźń. Wtedy dochodzi zazwyczaj do sytuacji takiej, jak ta opisana wyżej – przyjaźń staje się wówczas z góry skazana na porażkę.