Mity na temat związków – czas je obalić!

Stworzenie rzeczywiście udanego związku i zbudowanie ze swoim partnerem wzorowej relacji jest ważnym celem w życiu większości z nas. Niestety, bardzo wielu ludzi ma do tej kwestii niezbyt odpowiednie podejście i kieruje się najróżniejszymi mitami, które powszechnie funkcjonują w naszym społeczeństwie. Warto zapoznać się z nimi nieco bliżej, bowiem taka wiedza może w ogromnym stopniu pomóc nam w budowaniu lepszego związku. Niekiedy okazuje się, że nawet niewielkie błędy w kontaktach ze swoim partnerem powodują pewną wyrwę we wzajemnych relacjach, która z czasem może się powiększać.

1. Nie macie ze sobą nic wspólnego, więc wasz związek nie ma szans

Bardzo groźnym mitem jest twierdzenie, że jeśli partnerzy nie mają zbyt wielu wspólnych zainteresowań, to ich związek jest z góry skazany na porażkę. W rzeczywistości wcale nie jest to warunek konieczny do tworzenia rzeczywiście trwałej relacji. Zakochujemy się przede wszystkim w tym, jaka dana osoba jest – czy można jej zaufać i znaleźć w niej oparcie, i czy czujemy się dobrze w jej towarzystwie. Jeśli partnerzy mają zupełnie odmienne zainteresowania, to ważne jest głównie to, aby okazać nieco uwagi pasjom drugiej osoby. Nie chodzi o to, aby interesowały was te same rzeczy, ale aby każdy z partnerów czuł się doceniony. Zresztą, odrobina prywatności i posiadanie swego rodzaju "własnego świata" to rzeczy bardzo cenne i korzystne dla każdego związku.

2. Dzieci zawsze są numerem 1

Pary posiadające już dzieci zostawiają sobie zwykle mało czasu dla siebie, co niestety jest sporym błędem. Oczywiście, dziecko wymaga stałej opieki i bliskości rodziców, zatem nikt nie mówi, że mamy nie zwracać uwagi na jego potrzeby. Równocześnie jednak warto przynajmniej raz na jakiś czas postarać się o opiekę dla swojej pociechy i spędzić razem romantyczny wieczór czy nawet wybrać się na spontaniczną wycieczkę. W przypadku kłótni wiele par stara się rozwiązać problem jak najszybciej, co niestety przeciąga tylko takie sprzeczki w nieskończoność.

Udany związek

3. Nigdy nie kładźcie się spać w złości

Istnieje opinia mówiąca, że nigdy nie należy chodzić spać w złości. Nie jest to do końca prawda. Czasami jedna noc spędzona w nieco napiętej atmosferze i ciszy da nam nieco czasu, potrzebnego na przemyślenie wszystkiego i pogodzenie się następnego dnia.

4. Czas z ukochanym jest ważniejszy niż czas dla siebie

Będąc w związku trzeba być gotowym na różne wyrzeczenia dla drugiej osoby – to prawda, a miłość bardzo często oznacza pewne rezygnowanie z samego siebie. Mimo wszystko jednak nie powinniśmy "żałować sobie" czasu dla samych siebie. Pewna przerwa od ciągłego przebywania ze sobą i poświęcenie nieco uwagi własnym potrzebom może niekiedy być niezwykle cenna dla związku.