Na jakie dziwne fobie cierpią ludzie?

Najdziwniejsze fobie na świecie, czyli co nas przeraża

Najróżniejsze fobie nie są niestety niczym rzadkim w naszym społeczeństwie. Na poszczególne rodzaje strachu przed konkretnymi rzeczami cierpi prawdopodobnie większość ludzi na świecie. W większości przypadków wiemy jednak tylko o tych najczęściej spotykanych fobiach, takich jak lęk wysokości czy klaustrofobia. Takie rzeczy mogą faktycznie znacznie utrudniać nam życie codzienne, ale warto pamiętać, że istnieje również wiele innych rodzajów fobii. Niektóre z nich wydają się tak dziwaczne, że aż trudno uwierzyć aby ktoś faktycznie zmagał się z takimi problemami.

Telefonofobia

Przykładem takich dziwnych lęków jest telefonofobia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to strach przed wykonywaniem połączeń telefonicznych. Często ma on głębsze podłoże, związane ze zwykłą nieśmiałością. Osoby mniej otwarte na innych nierzadko boją się rozmów przez telefon, które są dla nich bardzo krępujące. Jeśli ktoś przez długi czas nie pracuje nad taką nieśmiałością, to w skrajnych przypadkach może się ona przekształcić w paniczny lęk przed jakąkolwiek rozmową telefoniczną.

Nomofobia

Nomofobia to kolejne zaburzenie związane nie tyle z ludzką naturą, co z czasami, w jakich przyszło nam żyć. Mówiąc ogólnie, jest to silny lęk związany z... telefonami komórkowymi. Nie chodzi jednak o strach przed wykonywaniem połączeń, jak w przypadku wcześniejsze fobii. Osoby cierpiące na takie zaburzenia stale odczuwają lęk przed zgubieniem lub utratą telefonu w jakikolwiek inny sposób. Dochodzi to do prawdziwej paranoi – niektórzy ludzie wręcz obsesyjnie myślą o swoim telefonie i pilnują go jak oka w głowie.

Najdziwniejsze fobie

Fobofobia

Fobofobia to jedno z najdziwniejszych połączeń, jakie można znaleźć. Jest to "strach przed strachem" – osoby które na to cierpią żyją w stałym napięciu przed tym, że nagle zaczną się czegoś panicznie bać. Spirala strachu nakręca się wówczas sama.

Heliofobia

Heliofobia jest kolejnym zaburzeniem, które może znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Jest to strach przed słońcem. Osoby, które na to cierpią unikają wszelkiego kontaktu ze światłem dziennym, a jakiekolwiek wyjście na słońce może się u nich skończyć atakiem paniki. Niektórzy ludzie z takimi zaburzeniami spędzają cały wolny czas w zamkniętym domu, z daleka od promieni słonecznych.