Choroby skóry stają się coraz bardziej powszechnym problemem. Wiele osób zmaga się z nieestetycznym znamionami, które nie tylko brzydko prezentują się na skórze, ale mogą być oznaką niebezpiecznej choroby. Według raportu stworzonego przez Światową Organizację Zdrowia na całym świecie każdego roku nowotwory złośliwe skóry pojawiają się u 2-3 milionów ludzi. Istnieje wiele opcji leczenia tego typu schorzeń, do których zalicza się między innymi chirurgiczne usuwanie zmian skórnych.
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest zabiegiem polegającym na wycięciu zmiany skórnej z użyciem skalpela, którym wycina się dodatkowo niewielki margines zdrowej tkanki. Oprócz oczywistego usunięcia podejrzanej narośli czy znamienia, przeprowadzenie tego zabiegu pozwala również na wczesną diagnozę charakteru zmiany, a także umożliwia zapobiegnięcie nowotworów. Po zabiegu zakłada się szwy oraz opatrunek. Wycięte znamię utrwala się - najczęściej w formalinie. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych wbrew panującym powszechnie opiniom jest zabiegiem bezbolesnym, ponieważ przed jego rozpoczęciem używa się znieczulenia miejscowego.
Laserowe usuwanie zmian skórnych
Bardzo często zmiany skórne nie wymagają konieczności ich leczenia, ale stanowią zazwyczaj głównie problem estetyczny, z którym boryka się wiele osób. Brodawki, kurzajki czy różnego rodzaju przebarwienia wzbudzają zainteresowanie otoczenia, sprawiając tym samym, że posiadacz takiej zmiany czuje się często skrępowany lub zawstydzony swoim wyglądem. Rozwiązaniem w tym przypadku staje się laserowe usuwanie zmian skórnych, którego popularność jest coraz większa.
Za pomocą tego typu zabiegu można usunąć: brodawki łojotokowe, naczyniowłókniaki, rogowacenie słoneczne, włókniaki miękkie, gruczolaki potowe, a także wiele innych zmian skórnych. Główną zaletą laserowego usuwania zmian skórnych jest to, że stanowi ono zabieg bezbolesny, krótki i najczęściej jednorazowy. Właśnie to sprawiło, że ma tak wielu zwolenników. Oprócz tego usunięcie zmiany skórnej za pomocą lasera CO2 nie wyklucza z życia towarzyskiego, ponieważ po zabiegu nie trzeba nosić opatrunku. Koszt laserowego usunięcia zmiany skórnej wynosi 100-200 zł - ceny wahają się najczęściej w zależności od tego, jaki rodzaj zmiany skórnej posiada pacjent.
Kriochirurgiczne usuwanie zmian skórnych
W przypadku zabiegów mających na celu usunięcie niechcianych zmian skórnych stosuje się kriochirurgię. Ta bezkrwawa metoda leczenia skóry cieszy się bardzo dużą popularnością i stosowana jest w wielu gabinetach medycyny estetycznej. Kriochirurgiczne usuwanie zmian skórnych polega na kontrolowanym niszczeniu tkanek poprzez ich zamrożenie. Ta metoda stosowana jest szczególnie w trudnych przypadkach, kiedy zmiany obecne na skórze są uciążliwe i bardzo trudne do leczenia - mowa tu np. o brodawkach wirusowych lub łagodnych rozrostach skóry.
Usuwanie zmian skórnych za pomocą zimna doprowadza do tzw. “gry naczyń krwionośnych” - prowadzi do ich zwężania i rozszerzania, a co za tym idzie uelastycznia je. Leczenie kriochirurgiczne sprawdza się szczególnie w przypadku świeżych urazów, ponieważ ogranicza krwawienie, zmniejsza obrzęki, a także blokuje stan zapalny ograniczając przy tym aktywność drobnoustrojów.
Usuwanie zmian skórnych ciekłym azotem
Leczenie zmian skórnych w dermatologii za pomocą niskich temperatur jest powszechną formą terapii. Cały zabieg polega na usuwaniu zmian skórnych ciekłym azotem i należy do dziedziny lecznictwa zwanego kriochirurgią.
Na czym polega taki zabieg? Tkanki schładza się azotem - substancją ciekłą przechodzącą w postać gazową. Temperatura azotu przy wylocie z dyszy wynosi -190 stopni Celsjusza. Podczas trwania zabiegu pacjent siedzi lub leży. Fizjoterapeuta kieruje dyszę w odsłonięte przez pacjenta miejsce i cały czas zmienia kierunek strumienia w taki sposób, aby nie był kierowany on w jeden punkt. Odległość między skórą pacjenta a dyszą powinna wynosić 15 cm. Bardzo ważne jest to, aby nie przybliżać samodzielnie leczonej części skóry do dyszy, ponieważ grozi to powstaniem odmrożenia.
Zostaw komentarz