Żurawina - pomoc w kłopotach z sercem i wrzodami

Stosunkowo dobrze jest znany związek jedzenia żurawiny z infekcjami dróg moczowych. Pierwsze badania nad wpływem owoców żurawiny na pęcherze przeprowadzono już w 1840 roku i potwierdzono wtedy, że żurawina ma działanie przeciwbakteryjne i grzybobójcze, czyli jest w stanie zwalczać typowe problemy z pęcherzem. Te same właściwości mogą pomagać na problemy skórne i wrzody żołądka.

Medycyna tradycyjna - właściwości żurawiny

Żurawina ma szerokie zastosowania w domowe medycynie. Leczy się nią przeziębienia i problemy z żołądkiem oraz oczywiście zapalenie pęcherza. Można zauważyć, że typowe leki na kłopoty z pęcherzem to zazwyczaj po prostu żurawina w różnych postaciach. Działanie żurawiny wywodzi się z faktu, że jest to roślina rosnąca głównie na torfowiskach i na terenach podmokłych, gdzie pojawiają się duże ilości grzybów i szkodliwych bakterii. W celu walki z nimi żurawina wytwarza pro antocyjanidyny, czyli substancje, które w organizmie człowieka odpowiadają za wsparcie dla wątroby, regulację poziomu cukru we krwi, jak również rytm zatokowy serca. Są to też silne substancje bakteriobójcze, co najbardziej interesuje osoby z kłopotami z pęcherzem.

Warto podkreślać, że żurawina posiada znakomite właściwości odżywcze: zawiera bogactwo witamin A, C i B. Nie traci ich też w procesie suszenia. W lodówce można ją przechowywać nawet przez trzy miesiące i wciąż będzie zdrowa. Żurawina suszona jest minimalnie gorsza, ale przetrwa kilka lat. Nie przeszkadzają jej wysokie temperatury i po przetworzeniu zachowuje właściwości bakteriobójcze.

Żurawina suszona - właściwości w problemach z drogami moczowymi

Infekcje dróg moczowych to typowo kobiecy problem, chociaż u panów też występuje. Większość kobiet w przeciągu swojego życia będzie miało do czynienia z infekcja dróg moczowych co najmniej raz, a 30% przejdzie zapalenie pęcherza. Winne są najczęściej bakterie kałowe obecne w okolicach układu wydalniczego człowieka. W zazwyczaj sterylnych drogach moczowych mają znakomite warunki do rozwoju. Żurawina nie tyle zwalcza same bakterie, co utrudnia ich przyczepianie się do ścian dróg moczowych efektywnie usuwając w ten sposób bakterie z organizmu. Jest szczególnie przydatna u osób z nietrzymaniem moczu, jak również u mężczyzn mających problemy z prostatą skutkujące nieprawidłowym oddawaniem moczu. Zalecana jest również u wszystkich osób cewnikowanych, cierpiących na zaburzenia neurologiczne, dochodzących do zdrowia po wypadkach i u osób z obniżoną odpornością.

Żurawina - owoc leczniczy

Choroby serca

Znane jest działanie czerwonego wina dla naszego serca. Naukowcy wiążą je przede wszystkim z flawonoidami występującymi w parze z taninami. Okazuje się, że w owocach żurawiny flawonoidy występują samodzielnie i w dodatku w bardzo dużych ilościach. Substancje te są bardzo ważne, ponieważ są w stanie ograniczać pojawianie się zakrzepów, najczęstszego powodu bezpośredniego zawałów serca i udarów mózgu. Substancje zawarte w żurawinie potrafią rozszerzać naczynia krwionośne i je uelastyczniać. Ważną kwestią jest także ograniczanie utleniania się cholesterolu, który zamyka światło naczyń krwionośnych skutkując występowaniem arteriosklerozy.

Żurawina - przetwory, a ochrona żołądka

W mniejszym stopniu żurawina jest w stanie także pozytywnie oddziaływać na stan naszego żołądka poprzez eliminowanie bakterii wywołujących chorobę wrzodową. Jest to jednak mniej ważne, ponieważ te bakterie zwalcza się skutecznymi antybiotykami.