Soczewki kontaktowe – jakie wybrać, jak o nie dbać?

Osoby z wadami wzroku coraz częściej do ich korygowania wybierają soczewki kontaktowe. Cieszą się one rosnącą popularnością ze względu na wygodę noszenia, bardzo wysoką funkcjonalność, a także możliwość stosowania w sytuacjach, gdy okulary się nie sprawdzają. Jakie soczewki wybrać? Czy faktycznie wymagają one więcej zachodu niż klasyczne okulary korekcyjne? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Najbardziej zrozumiały podział soczewek odnosi się do tego, jaką wadę mają korygować. Tak więc soczewki sferyczne służą do korygowania krótko- i dalekowzroczności, soczewki toryczne do korygowania stygmatyzmu, zaś przy prezbiopii (starczowzroczności) nosi się soczewki progresywne. Za różną wadą idzie też różna budowa. Soczewki sferyczne przypominają wycinek kuli, toryczne natomiast torus (oponę), co związane jest z nieregularną budową rogówki przy tej wadzie. Soczewki progresywne są o tyle wyjątkowe, że służą do korygowania widzenia w bliży, dali i na odległości pośrednie. Ten podział jest jednak dość oczywisty i wskazanie odpowiedniego rodzaju soczewek kontaktowych leży po stronie specjalisty, który przeprowadzi badanie wzroku i wypisze receptę. Jest to lekarz okulista lub optometrysta, a badanie jest konieczne, nawet jeśli nosimy okulary i znamy swoją wadę wzroku. Z tego powodu, że wartość korekcji może się różnić, a też i nie każdy może nosić wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych.

Najbardziej interesujący dla użytkownika jest zaś podział według tego, jak długo można nosić soczewki. Mamy więc soczewki jednodniowe, które można nosić od rana do wieczora, by następnie po zdjęciu po prostu wyrzucić. Najlepsze soczewki jednodniowe są dla osób z problemami alergicznymi czy wrażliwymi oczami – są bardzo delikatne i miękkie, przyjazne dla narządu wzroku.

Dalej mamy soczewki o dłuższym trybie noszenia, z których najpopularniejsze są miesięczne. Przeznaczone są do używania przez 30 dni. Jeśli to wariant dzienny, to zakłada się je rano, nosi do wieczora. W wariancie całodobowym można nosić je przez całą dobę, nie zdejmując nawet na czas snu. Co więcej, ten czas noszenia bez zdejmowania wynosi nawet 4-5 dni (teoretycznie do 30, ale nie jest to polecane).

Czy soczewki są kłopotliwe w używaniu?

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem soczewek, obawia się, że będą one problematyczne na co dzień. Nie jest to prawdą, aczkolwiek pierwsze dni z soczewkami mogą faktycznie sprawiać trochę kłopotów. Wszystko dlatego, że do soczewek trzeba się przyzwyczaić. Manipulowanie przy oku, konieczne podczas zakładania i zdejmowania, może budzić dyskomfort. Zazwyczaj jednak szybko on mija i już po kilku dniach soczewki zakłada się dużo sprawniej i płynniej.

Kolejną kwestią są czynności pielęgnacyjne, którymi musimy regularnie poddawać soczewki. Zwolnione są z nich tylko wspomniane wersje jednodniowe, które po zdjęciu musimy wyrzucić. Warianty o dłuższym czasie noszenia należy po zdjęciu przemyć i umieścić w specjalnym płynie pielęgnacyjnym – i to w zasadzie całość pielęgnacji. Wszystko przebiega więc błyskawicznie i naprawdę nie trzeba bać się natłoku czynności, w związku z noszeniem soczewek. Którą wersję wybrać? Zależy to od stylu życia, potrzeb, indywidualnych preferencji i uwarunkowań oka. Wersje jednodniowe, jak soczewki Dailies, są też droższe, niż soczewki miesięczne, których koszt z powodzeniem możemy porównywać z okularami korekcyjnymi (w odniesieniu do dłuższego okresu, roku czy kilku lat).

Artykuł partnera