Jakich rzeczy trzylatek może nauczyć się w przedszkolu?

Przedszkole kojarzy się nam głównie z zabawą. I faktycznie, dobry nauczyciel powinien zdawać sobie sprawę z tego, że człowiek we wczesnym okresie swojego życia nie może być zbytnio obciążony jakimikolwiek obowiązkami, bowiem negatywnie wpłynie to na jego rozwój.

Z drugiej jednak strony wcale nie oznacza to, że maluchy w takich miejscach nie mają niczego się nie uczyć i poświęcać cały czas na swoją zabawę. Dobry pedagog powinien podejść do tego w taki sposób, aby zapewnić swoim podopiecznym jak najlepszy rozwój. Do przedszkola trafiają zwykle dzieci na różnymi poziomie rozwoju.

Niektóre z nich posiadają już pewną wiedzę i umiejętności, podczas gdy inne nie miały okazji się jeszcze tego nauczyć. Istotną przedszkola i obowiązującego tam programu nauczania jest to, aby każdego malucha traktować w identyczny sposób. Każde dziecko jest tam jak pusta kartka którą można zapisać najróżniejszymi informacjami czy wiedzą. Z reguły nie stosuje się tutaj żadnego systemu nagradzania czy wywyższania za dobre wyniki w nauce.

Na taką rywalizację przyjdzie jeszcze czas; w przedszkolu chodzi przede wszystkim o wpojenie dzieciom bardziej podstawowej wiedzy. Według wytycznych programu nauczania każdy nauczyciel powinien poprowadzić dziecko przez kilka różnych dziedzin i wpoić mu podstawową wiedzę z nimi związaną. Jedną z nich są szeroko rozumiane kontakty społeczne. Dziecko powinno nauczyć się pracy w grupie oraz poprawnej komunikacji z innymi. Co prawda trzylatek nie opanował jeszcze dobrze mowy, ale potrafi już tworzyć pierwsze bardziej rozbudowane zdania, którymi wyraża swoje opinie oraz uczucia.

Rozwój dziecka

Bardzo ważna jest umiejętność rozumienia potrzeb oraz uczuć innych ludzi czy przewidywanie ich reakcji w określonych sytuacjach. Spory nacisk kładzie się na podstawowe, codzienne czynności. Dziecko powinno być w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę i utrzymać porządek w najbliższym otoczeniu. Przedszkole uczy również takich rzeczy jak sznurowanie butów.

W przedszkolu dziecko powinno mieć również zapewnioną odpowiednią aktywność ruchową. W tym wieku ludzki organizm przechodzi przez bardzo intensywny rozwój, ale wymaga również pewnego pobudzenia do wykształcania prawidłowych reakcji. Co prawda dzieci wówczas jeszcze dość szybko się męczą, ale aktywność fizyczna oraz wykonywanie zadań manualnych sprawia, że wyrabiają one u siebie prawidłowe odruchy. Z powodzeniem można to połączyć również z nauką innych rzeczy, takich jak bezpieczeństwo na drodze.

Dlaczego warto?

Rodzice w wychowaniu dzieci bardzo często pokazują, jak bardzo maluch może przekroczyć wszelkie granice ich cierpliwości. Nasze pociechy bardzo chętnie wykorzystują ten fakt, ani trochę nie ucząc się żadnej dyscypliny czy posłuszeństwa. Sami rodzice również nie są tutaj bez winy, bowiem często zwyczajnie nie mają cierpliwości do tego, aby skutecznie egzekwować u dzieci swoje polecenia.

Często nie mamy siły na to, aby prosić malucha o posprzątanie zabawek czy zrobienie porządków w swoim pokoju – szczególnie po całym, ciężkim dniu w pracy. Zaczynamy wówczas sami wykonywać takie prace, a dziecko z chęcią to wykorzystuje; w końcu nie ma potrzeby się męczyć, skoro rodzice doskonale sami poradzą sobie ze sprzątaniem. W przedszkolu nie ma o czymś takim mowy, bowiem każde dziecko samo musi wykonywać wszystkie takie czynności. Z tego też powodu miejsce to doskonale uczy je posłuszeństwa oraz wpaja to, że polecenia dorosłych należy wykonywać sumiennie. Jest to również świetna szkoła odpowiedzialności.

Maluchy często odpowiadają tam za wiele zadań, na przykład sprawując funkcję dyżurnego. Muszą one wówczas zadbać o to, aby wszystkie zabawki były odłożone do pojemników, zaś miejsce zabawy zostało utrzymane w należytym porządku. Przedszkole może zatem być miejscem, w którym od wczesnych lat zaczyna się kształcić osobowość odpowiedzialnego oraz sumiennego człowieka. Nie możemy zapominać o tym, że czas spędzony w przedszkolu to nie tylko sama zabawa – to dla dziecka również rozwój w wielu kierunkach.

Nauka w przedszkolu

Niektórym rodzicom bardzo zależy na tym, aby ich pociechy mogły od małego poznawać sztukę i rozwijać się artystycznie, choć we własnym zakresie nie zawsze możemy zapewnić im takie możliwości. W przedszkolu dzieci malują, uczą się prostych piosenek, lepią figurki z plasteliny czy nawet występują w teatrzykach. Takie zajęcia przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim od małego pokazują one człowiekowi, jak piękna potrafi być sztuka, i że może ona być pasją na całe życie.

Oprócz tego pozwala na odkrycie w dzieciach licznych talentów, które potem mogą być z powodzeniem rozwijane. Chodząc do przedszkola dziecko nabywa również mnóstwo ważnych dla niego umiejętności społecznych i uczy się nawiązywania kontaktów oraz życia w grupie. Można zatem powiedzieć, że miejsce to pod bardzo wieloma względami jest niezwykle istotne dla jego rozwoju.