Według najnowszych badań takich instytucji jak Instytut Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (WWIMS), gospodarstwa domowe wyrzucają około. Przeciętne gospodarstwo domowe wyrzuca rocznie ok. 3 ton żywności, co stanowi ponad 60% wszystkich odpadów spożywczych, nawet z restauracji i supermarketów. To bardzo dużo. Można tego uniknąć, tworząc w domu kuchnię zero odpadów. Co możesz zrobić, aby zapobiec marnowaniu żywności? Możesz zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia, wykorzystując wszystkie produkty w 100%, przechowując je z głową i dokładnie planując zakupy. Pokażemy Ci, jak to zrobić.
Jak unikać marnowania żywności: Oto 5 prostych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć marnowania żywności.
1. Przygotuj swój domowy jadłospis
Możesz skorzystać z planowania posiłków. Możesz pobrać darmowy planer posiłków online lub zapisywać swoje posiłki na papierze. Jest to ważne, ponieważ ułatwia planowanie tygodnia i robienie rozsądnych zakupów. Możesz je zrobić szybciej. Lista pozwoli Ci zaoszczędzić czas i uchroni przed błądzeniem po półkach sklepowych.
2. Sprawdź, co jest w magazynie
Jak możesz uniknąć marnowania żywności, którą już posiadasz? Po pierwsze, upewnij się, że regularnie sprawdzasz zawartość lodówki i szafek z jedzeniem. Najlepiej sprawdzać świeżość i jakość produktów co najmniej raz w tygodniu. Zanim zaczniesz robić zakupy, upewnij się, że zajrzałeś do tych miejsc!
3. Gotuj zgodnie z porą roku
Możesz mieć kuchnię zero waste, jeśli będziesz wybierać produkty polskich rolników. Są tańsze, zdrowsze i smaczniejsze. Z większych ilości owoców i warzyw możesz robić przetwory. Możesz zakonserwować lato w swojej kuchni, znając jego składniki. A co lepsze, nie musisz kupować wszystkiego. Możesz zamrozić owoce i warzywa na zimę, jeśli masz taką możliwość. Jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż kupowanie mrożonek.
4. Gotuj na dwa dni
Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i energię, a także pozwoli Ci na wykorzystanie całych produktów (np. w tym samym czasie można przygotować cały pęczek brokułów, puszkę pełną kukurydzy itp. Przygotowanie jednego dania zajmuje prawie tyle samo czasu, co zrobienie dwóch partii!
5. Nie wyrzucaj resztek jedzenia
Jak można zaoszczędzić resztki jedzenia? Można zamrozić porcje lunchu lub kolacji i jeść je następnego dnia rano na lunch w pracy lub śniadanie. Bądź kreatywny. Zaplanuj, jak najlepiej wykorzystać to, co zostało Ci po gotowaniu.
Jak możesz uniknąć marnowania żywności, sprytnie zarządzając składnikami, które masz? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci prowadzić kuchnię zero odpadów.
Z resztek ziemniaków z obiadu możesz zrobić sałatkę, zapiekankę lub danie dodatkowe, używając kaszy, ryżu i makaronu. Z odgrzewanych ziemniaków można zrobić knedle, placki ziemniaczane lub kluski śląskie - ulubione danie większości dzieci!
Owoce: Polskie jabłka, gruszki i inne owoce jagodowe mogą być długo przechowywane w świeżości. Jeśli jednak musisz zrobić szybki kompot lub uprażyć je z miodem i cynamonem, możesz dodać je do prosa, domowej owsianki lub porcji ryżu. Pokrój je na kawałki i użyj do zrobienia naleśników lub ciasta owocowego. Możesz też zamrozić smoothie!
Warzywa: Papryka i pomidory mogą być duszone, aby stworzyć medley, gulasz, lub upieczone ze zdjętą skórką, aby stworzyć pyszny sos. Nawet zwiędnięte warzywa mogą być użyte do rosołu, który możesz wykorzystać do przygotowania zup lub sosów.
Chleb: Wysusz i zetrzyj na tarce czerstwe bułki. Zrób tosty lub grzanki z oliwą z oliwek i ziołami. Jest to świetny dodatek do zup, sałatek i innych dań.
Ważne: Nigdy nie przetwarzaj żywności, która uległa zepsuciu. Lepiej jest wyrzucić żywność, która nie jest zepsuta lub spleśniała, niż ryzykować zdrowie.
Jak przechowywać żywność, aby przetrwała jak najdłużej?
Produkty z krótszą datą ważności umieszczaj z przodu i w szafkach.
Ze względu na ryzyko zakażenia mikrobiologicznego, mięso i jajka powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Mięso, które kupiłeś w nadmiarze, natychmiast zamroź.
Po wysuszeniu produktów sypkich wsyp je do szczelnie zamykanych szklanych pojemników. Uchroni to produkt przed zawilgoceniem i zachowa jego świeżość.
Unikaj wkładania do lodówki cebuli, czosnku, owoców cytrusowych i ogórków, pomidorów, ziemniaków oraz owoców egzotycznych (mango, kiwi czy ananas). Jabłka, arbuz i gruszki, jeśli są pokrojone, powinny być umieszczone w lodówce. Powinieneś je zjeść jak najszybciej, ale jeśli nie masz czasu, przechowuj je w lodówce, aby zmniejszyć ryzyko utraty jędrności, witamin lub koloru.
Jagody, warzywa korzeniowe, śliwki i sałatki przechowuj na dolnych półkach lodówki.
Zostaw komentarz