Kosmetyki przeciwsłoneczne - co należy o nich wiedzieć?

Ochrona przeciwsłoneczna jest czymś niezbędnym. Skórę twarzy należy chronić przed promieniowaniem UV przez cały rok, a pozostałe części ciała w szczególności w okresie letnim, kiedy to w końcu zostają one odsłonięte i wystawione na bezpośredni kontakt ze słońcem. Odmian kosmetyków przeciwsłonecznych jest teraz na rynku bardzo dużo. Jak je zatem wybierać i jak ich używać, by zawsze prawidłowo działały?

Rodzaje filtrów - filtry chemiczne vs filtry fizyczne

Ochrona przed promieniowaniem zapewniana jest przez specjalne substancje promieniochronne. To właśnie one nazywane są potocznie filtrami UV i to one trafiają do wszystkich preparatów przeciwsłonecznych. Dzieli się je na dwie podstawowe grupy - filtry chemiczne oraz filtry fizyczne. Różni je typ użytych w nich substancji promieniochronnych i wynikający z nich odmienny sposób działania.

Kosmetyki oparte na filtrach chemicznych (nazywanych też filtrami organicznymi) zawierają specjalne substancje zdolne do absorbcji promieniowania. Z kolei filtry fizyczne działają bardziej mechanicznie. Za sprawą występujących w nich substancji, głównie ditlenku tytanu, mogą odbijać padające na skórę promienie słoneczne i skutecznie je rozpraszać.

Coraz częściej też producenci wytwarzają kosmetyki oparte na obu typach filtrów. Za sprawą zastosowania w nich dwóch odmiennych technologii mają one jeszcze lepsze działanie, czyli gwarantują jeszcze lepszą ochronę przeciwsłoneczną.

Jak powinien zachowywać się dobry kosmetyk przeciwsłoneczny?

Na podstawie ogólnego działania kosmetyku oraz tego, w jaki sposób będzie on zachowywać się na skórze, można ocenić jego jakość. Preparat przeciwsłoneczny musi mieć stabilny skład. Słońce, wysokie temperatury powietrza czy inne czynniki nie mogą doprowadzić do rozkładania się występujących w nim substancji. Stabilność rozpoznaje się chociażby po tym, jak długo kosmetyki przeciwsłoneczne utrzymują się na skórze. W ogóle nie powinny z niej odparowywać.

Każdy filtr zawsze pozostawi więc na skórze delikatny tłusty film i jest to dobry znak. Warstwa ta nie powinna ścierać się pod wpływem wody czy potu, jednakże mimo tego po zażytej kąpieli w basenie bądź morzu taki produkt zawsze należy dołożyć, ponawiając jego aplikację. Jakościowe filtry przeciwsłoneczne nie mają w sobie substancji zapachowych, nie drażnią skóry i nie powodują alergii. Wbrew pozorom nie muszą też działać wybielająco. 

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna?

Poprzez ograniczenie bezpośredniej styczności skóry z promieniowaniem UV można wyraźnie zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się nowotworów skóry. Częsta ekspozycja na słońce może wywoływać w szczególności dwie odmiany nowotworów skóry: raka podstawnokomórkowego skóry oraz raka kolczystokomórkowego skóry. Badania sugerują też lekki związek między częstym opalaniem a występowaniem czerniaka złośliwego. Kosmetyki przeciwsłoneczne odgrywają więc ważną rolę w dbaniu o zdrowie, a nie służą wyłącznie do unikania opalenizny.