Co warto wiedzieć o rentgenie stomatologicznym?

Technologia medyczna jest dziś niezwykle rozwinięta. Dotyczy to także stomatologii - lekarz może bez problemu uporać się z trudnymi przypadkami, używając precyzyjnego i zaawansowanego sprzętu. Bez rentgena stomatologicznego trudno byłoby dziś wyobrazić sobie leczenie ortodontyczne, usuwanie stałych zębów czy leczenie kanałowe. To coraz częściej wykonywane badanie, które pozwala uniknąć skutków ubocznych leczenia i szybciej wykonywać zabiegi. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy stomatolog zleca wykonanie prześwietlenia?

Gdy potrzebny jest rentgen stomatologiczny Kraków oferuje bardzo wiele gabinetów - a jakie dolegliwości i typy leczenia prawdopodobnie będą wymagały tego badania?

Diagnostyka

Stomatolog może zlecić wykonanie prześwietlenia, by ustalić, jaki jest powód odczuwanego przez pacjenta bólu, gdzie znajduje się ognisko próchnicy (jeśli jest na powierzchni stycznej, trudno dostępnej dla oka) lub dlaczego korona się przebarwia.

Ortodoncja

Bardzo często zdjęcia rentgenowskie stosują ortodonci, by sprawdzić, jak układają się korzenie zębów i jakie siły zastosować, by je właściwie przemieścić.

Implantologia

Rentgen stomatologiczny pomaga też w prawidłowym umieszczeniu implantów - dzięki temu leczenie jest szybsze, skuteczniejsze, a jego efekty trwalsze.

rentgen stomatologiczny

Leczenie kanałowe

Ten typ leczenia wymaga szczególnej precyzji - lekarz operuje wyjątkowo małymi instrumentami, w pobliżu nerwów. Prześwietlenie zwiększa jego pewność i pomaga dobrać narzędzia. 

Usuwanie zębów

Przy ekstrakcji zębów stałych RTG jest standardową procedurą. Wykonujący ją stomatolog lub chirurg powinien mieć stały wgląd w to, jak układają się korzenie zębów sąsiadujących oraz tego, który musi zostać usunięty.

Jak przygotować się do badania?

Nowoczesne aparaty rentgenowskie pozwalają wykonać bardzo dokładne prześwietlenia kości i tkanek miękkich, zarówno w 2D jak i w 3D. Często zlecanym badaniem jest pantomograf, popularnie zwany panoramą, obejmujący wszystkie zęby. Zdjęcia punktowe, obejmujące maksymalnie 4 zęby położone obok siebie, są niezastąpione przy wszczepianiu implantów i endodoncji.

Warto pamiętać, że nie każdy może wykonać RTG, głównie ze względu na emitowane dawki promieniowania. Unika się wykonywania tego badania między innymi u kobiet w ciąży. Przygotowanie do badania nie jest trudne - wystarczy zadbać o to, by wyjąć metalowe kolczyki z uszu i twarzy. Dawki promieniowania X używane w nowoczesnych gabinetach są tak niewielkie, że nie szkodzą osobom z żadnej grupy wiekowej. 

Rentgen stomatologiczny - Kraków

Gdy stomatolog zleci wykonanie rentgenu stomatologicznego w Krakowie, warto wybrać jeden z gabinetów wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. W Cracow Dental Centre można wykonać wszystkie typy popularnych prześwietleń. Jeśli chodzi o rentgen stomatologiczny cena nie jest też dzisiaj szczególnie wysoka - za najbardziej zaawansowaną tomografię płaci się nie więcej, niż 250 złotych. Prześwietlenia punktowe i klasyczne panoramy to koszt poniżej 100 złotych, przy bardzo profesjonalnym wykonaniu.