Grypa – najważniejsze informacje

Co każdy powinien wiedzieć o grypie?

Grypa jest jedną z najczęściej spotykanych chorób. Większość z nas choruje na nią regularnie, przynajmniej raz w roku – pojawia się zwykle w okresie jesiennym i zimowym, kiedy nasz organizm jest osłabiony i staje się szczególnie narażony na takie niebezpieczeństwa. Za wywoływanie tej choroby odpowiedzialny jest wirus grypy, który może być bardzo łatwo przenoszony. W pewien sposób przyzwyczailiśmy się już do grypy i nie traktujemy jej jako jakiekolwiek zagrożenie dla naszego zdrowia – niestety, niesłusznie. Bez odpowiedniego leczenia grypa może być dla nas bardzo groźna, a w skrajnych przypadkach nawet śmiertelna. Z tego też powodu trzeba dowiedzieć się na jej temat jak najwięcej i przede wszystkim poznać sposoby jej leczenia.

>>Zobacz również choroby i leczenie zwierząt

Objawy grypy

Dobrą wiadomością jest to, że grypa jest dość charakterystyczna i łatwa do rozpoznania. Objawia się przede wszystkim zmęczeniem, katarem, bólem głowy, ogólnym osłabieniem ciała i gorączką. Często utożsamiamy grypę ze zwykłym przeziębieniem, ale w praktyce jest to inna choroba, która po pewnym czasie rozwijania się może stać się znacznie groźniejsza. Wcześnie rozpoznana grypa może być wyleczona w domu. Jeśli zaczynamy obserwować u siebie takie objawy, to powinniśmy przede wszystkim zrobić sobie dwa – trzy dni wolnego i zostać w łóżku.

Sposób na grypę

Leczenie domowe

Leczenie można wspomagać na różne domowe sposoby – mleko z miodem, czosnek, gorąca herbata. Warto jeść wówczas jak najwięcej owoców i dobrze nawadniać swój organizm. Jeśli mimo wszystko objawy nasilają się, to trzeba zgłosić się do lekarza. Przepisze on stosowne leki lub antybiotyki, dzięki którym szybko pokonamy chorobę.