Paznokcie

Jedną z najpopularniejszych procedur w salonach kosmetycznych jest oczywiście manicure. Zadbane i modnie pomalowane paznokcie są bowiem jednym z ważniejszych elementów stylizacji.

Trochę historii

Termin „manicure” ma łacińskie korzenie i tłumaczy się jako „pielęgnacja dłoni”. Naukowcy wciąż kłócą się o, to kiedy ludzie zaczęli zwracać szczególną uwagę na paznokcie i dłonie. Pierwsze zestawy do manicure odkryto w starożytnym Babilonie. Jeśli spojrzysz na starożytny Egipt, wówczas kobiety również dbały o swoje ręce i malowały paznokcie. Aby nadać swoim paznokciom odcień terakoty, Kleopatra używała henny. Co więcej, w Egipcie długie paznokcie były uważane za symbol mądrości. Do polerowania paznokci w starożytnym Rzymie ludzie używali produktów zawierających tłuszcz zwierzęcy. Ale w średniowieczu manicure był uważany za grzech, a długie paznokcie były związane ze złymi duchami. Europejska technologia manicure pojawiła się w 1934 roku. W tym czasie dentysta Maxwell Lappe stworzył sztuczne paznokcie. Tak chciał oderwać pacjentów od złego nawyku gryzienia paznokci.

Pochodzenie lakieru

W 1934 roku Charles Revson wynalazł pierwszy wodoodporny lakier. Oczywiście początkowo paleta kolorów była bardzo rzadka, ponieważ zawierała kilka odcieni czerwieni. Lakier utrzymywał się na paznokciach przez trzy dni, mimo że zastosowano specjalną wodoodporną formułę. Trzy dni później sama farba zaczynała się łuszczyć. Teraz wszystko jest znacznie prostsze, ponieważ mamy inne związki, techniki i kompozycje. Aby przedłużyć żywotność powłoki nakładanej na paznokcie, stosuje się polimeryzację. Lakier hybrydowy w powietrzu nie może samodzielnie wyschnąć, dlatego w tym przypadku stosuje się promienie ultrafioletowe, które działają na paznokcie poprzez specjalną lampę.

Wiele kobiet martwi się i boi się nakładać lakier żelowy na paznokcie. Ale profesjonaliści twierdzą, że ta kompozycja wcale nie szkodzi płytkom paznokcia. Jeśli chcesz, aby twoje paznokcie zawsze wyglądały pięknie i zawsze zdrowo, to specjaliści zalecają stosowanie specjalnych olejków po usunięciu lakieru żelowego z paznokci. Nie ingeruje w skórę dłoni, która ma być również traktowana naturalnymi olejkami, zachowają jej naturalne nawilżenie i nadają zdrowy wygląd.

Ciekawostki o paznokciach

● jeśli dana osoba przyjmuje pewne leki, jest często zestresowana, stosuje ścisłą dietę lub ma problemy metaboliczne, wówczas wzrost paznokci spowolni;

● jesienią i zimą wzrost paznokci również spowalnia, ale latem i wiosną intensywnie rosną;

● u osoby praworęcznej paznokcie zawsze rosną szybciej po prawej stronie niż po lewej stronie i na odwrót u osoby leworęcznej Ponadto, najwolniej rosnącymi paznokciami są płytki paznokcia małego palca i kciuka. Na środkowym palcu paznokcie rosną szybciej niż inne;

● jeśli użyjesz różnych produktów i olejków przed snem, twoje paznokcie będą mocniejsze i zdrowsze. W nocy obserwuje się najbardziej intensywny wzrost paznokci;

● w ciągu tygodnia paznokieć rośnie o 1 mm.

Jeśli dana osoba stale pracuje przy komputerze lub gra na pianinie, jego paznokcie będą rosły znacznie szybciej. Wszystko dzięki lekkiemu dotknięciu klawiszy, które są idealnym masażem paznokci.

Czytaj więcej o pielęgnacji paznokci na: https://styl.fm/newsy/uroda/paznokcie