Rośnie liczba Polaków wyjeżdżających do Chorwacji

Według Raportu Podróżnika 2016 firmy Travelplanet.pl, Chorwacja jest ósmym najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków. Liczba turystów z Polski odwiedzających ten kraj z roku na rok rośnie.  Przyciąga ich przede wszystkim Dalmacja, m.in. ze względu na atrakcyjne położenie na wybrzeżu Adriatyku i liczny archipelag wysp.

Badania pokazują, że Chorwacja jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Turystyka stanowi ponad 17 proc. tamtejszego PKB. Znajduje się tam ok. 650 hoteli, przede wszystkim 3-gwiazdkowych. Jako cel swoich podróży, kraj ten najczęściej wybierają Niemcy, Słoweńcy i Austriacy. Polska jest w pierwszej dziesiątce. W ciągu trzech kwartałów 2015 roku Chorwację odwiedziło 686 tys. osób z Polski. Zarezerwowali oni łącznie 4,5 mln noclegów (dni pobytu).

– Według ostatnich badań, która prowadziła Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Chorwacja bardzo dobrze wypadła, a zwłaszcza dobrze ocenili ją Polacy. Warto wybrać ją jako miejsce wypoczynku, bo jej wielkim plusem jest bezpieczeństwo turystów i wolność poruszania się, wędrowania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji.

Z badań Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej wynika, że aż 82 proc. osób, które odwiedziły Chorwację ma o niej pozytywną opinię i jest w stanie przyznać 8 na 10 punktów w skali satysfakcji. Zdaniem turystów, idealnym miejscem na wypoczynek w Chorwacji są miasta Poreč i Zadar z pięknymi plażami i parkami wodnymi, gwarantującymi dobrą zabawę dla całej rodziny. To także doskonała lokalizacja na romantyczny wypoczynek tylko we dwoje. Romantyków z pewnością urzeknie przepiękny Rovinj i naturalne Jeziora Plitvickie.

Atrakcje Chorwacji

– Romantyczne wakacje można prosto zorganizować, czyli zdecydować się na improwizację. Trzeba po prostu pojechać na jakąś wyspę, zakwaterować się u gospodarza, który łowi ryby, ma łódź, którą od gospodarza można pożyczyć, poszukać odludnej zatoczki i wyłączyć komórkę – podkreśla Bojan Baketa.

Chorwacja posiada aż 5,385 km wybrzeża – co daje jej 6. miejsce w Europie i 20. na świecie. Jest więc rajem dla miłośników plaż – np. Zlatni Rat na wyspie Brač czy Saharun na wyspie Dugi Otok. Magnesem przyciągającym turystów są również atrakcyjne festiwale. muzyczne, które dobywają się tu przez wiele miesięcy, jak również imprezowy Split, z którego można udać się na wiele wysp, m.in. Hvar.

– W Chorwacji odbywa się kilka międzynarodowych festiwali, które przyciągają olbrzymie liczby turystów, zwłaszcza młodych i nasza centrala oceniła festiwal Ultra w Split w Środkowej Dalmacji za największe wydarzenie pod względem turystycznym w ubiegłym roku – mówi Bojan Baketa.

Pełna różnorodnych smaków kuchnia regionów Chorwacji jest idealna dla wielbicieli ryb, serów i wędlin.

– Polacy jako naród ciekawy świata lubią wszystkiego skosztować i często się zdarza, że od znajomych z Polski dostaję informacje, a tu dobrze zjeść, tu dobre wino, to omijać – mówi Bojan Baketa.

Z badań wynika, że podczas planowania urlopu Polacy przykładają dużą wagę do pogody, dlatego najczęściej wybierają się w podróż latem.  Lubią przebywać na świeżym powietrzu, chętnie poszukują nowych, ekscytujących miejsc, równocześnie pilnując ponoszonych wydatków.

Źródło:lifestyle.newseria.pl