Twoja Twarz Brzmi Znajomo broni wykorzystania "blackface": 'Jesteśmy zaskoczeni negatywną reakcją'

Śpiewająca seria reality show w Polsce wydaje się bronić użycia czarnej twarzy, stwierdzając, że są "zaskoczeni" narastającą krytyką. 

Twoja Twarz Brzmi Znajomo to popularna seria w Europie i na całym świecie, z godnymi uwagi wersjami w Hiszpanii i Bułgarii, w której uczestnicy próbują podszyć się pod piosenkarza, który został im wyznaczony, zarówno wokalnie, jak i wizualnie. 

Jednak oznaczało to, że wiele z przeważnie białej obsady zostały przypisane czarnych muzyków, takich jak Beyonce i Tina Turner. Zamiast zatrzymywać się na noszeniu podobnych strojów do artystów, celebryci zostali pokryci makijażem i protetyką, aby zaprezentować się jako Czarni. 

W weekend w mediach społecznościowych pojawiły się głosy sprzeciwu, ponieważ w sieci zaczęły krążyć filmiki przedstawiające gwiazdy w czarnym makijażu. 

Zespół stojący za produkcją Twoja Twarz Brzmi Znajomo odniósł się do kontrowersji i podtrzymuje swoje stanowisko. 

W poście na Instagramie napisali: "Drodzy Widzowie, jesteśmy bardzo zaskoczeni liczbą negatywnych komentarzy dotyczących programu telewizyjnego "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". 

'Polska edycja programu, postrzegana za granicą jako wzorcowa, zawsze stara się pokazywać świetne wykonania, które starają się być jak najbardziej zbliżone do oryginału. Niezwykle ważny dla nas, jak i dla artystów biorących udział w show, jest aspekt charytatywny programu. 

Producenci powiedzieli, że celem konkursu wokalnego jest odtworzenie przez gwiazdy muzyka, przy czym "starają się być jak najwierniejsi w przedstawieniu". 

Producenci i uczestnicy wszystkich dotychczasowych serii programu mieli zawsze jeden cel - jak najwierniej odtworzyć (wokalnie, ruchowo i wizualnie) wielkie gwiazdy muzyki polskiego lub zagranicznego pochodzenia, które są dla nich wybierane losowo. 

Nad tym procesem czuwa sztab profesjonalistów, którzy przygotowują artystę do występu. 

Zwrócili uwagę na znanych celebrytów, którzy wcielili się w czarnoskórych piosenkarzy występując w polskiej wersji programu, m.in. Kasia Skrzynecka jako Tina Turner, Agnieszka Włodarczyk jako Michael Jackson, Mariusz Totoszko jako Stevie Wonder, Natalia Szroeder jako Whitney Houston, Kacper Kuszewski jako Missy Elliott, Aleksandra Szwed jako Beyonce. 

Intencją każdej z gwiazd występujących w show, jak i całej ekipy produkcyjnej, jest jak najdokładniejsze odtworzenie oryginalnego wykonania, przy jednoczesnym oddaniu honoru oryginalnemu artyście - mówią. 

'Artysty, który jest najważniejszy dla nas wszystkich, którzy kochamy muzykę'. 

Reagując na oświadczenie, jeden z krytyków podsumował: 'Zasadniczo nie jest im przykro, zrobili to w przeszłości i nie złapali żadnego ciepła, więc zrobią to ponownie'. 

'Gdzie są przeprosiny?' zastanawiał się inny. 

Zdenerwowany komentator powiedział: 'Powiedzieli to wszystko i nadal nawet nie przyznali się do problemu. Czy oni nie widzą, że to rasistowskie? To, że robią to od lat, nie oznacza, że jest to w porządku. To także wielki program telewizyjny, muszą się bardziej postarać". 

Komentując pod postem zawodnika w czarnej twarzy jako Bill Withers, jeden oburzony użytkownik Instagrama napisał: 'Nie mogę przeboleć, że wy to robicie to nie jest ok bez względu na to gdzie jesteś.' 

Czytaj również: Zwycięzca 14 edycji Twoja twarz brzmi znajomo.