Gres a płytki ceramiczne. Najważniejsze różnice

Jeśli chcemy odróżnić płytki ceramiczne i gres trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że ten drugi jest mrozoodporny i może być stosowany na zewnątrz budynków. Płytki gresowe będą idealnie nadawać się do wnętrz, gdzie jest bardzo dużo wody. Sam wybór jest bardzo duży.

Do momentu, gdy płytki ceramiczne były tylko w krajach ciepłych nie było problemu związanego z ich nasiąkliwością. Od momentu, gdy są stosowane w różnych miejscach i mogą być tam, gdzie jest dużo deszczu trzeba się tą sprawą zajmować. Taki problem właśnie doprowadził do tego, że pracowano nad stworzeniem specjalnego mrozoodpornego materiału i tak powstał gres. Z czego jest wytwarzany gres? Wszystkie różnice będą związane z tym jaki materiał przygotowuje się do wykonania gresu oraz tego jak formatowane są płyty. W przypadku gresu stosuje się bardzo wysokie ciśnienie a następnie wypala się w temperaturze bardzo wysokiej.

Jakie parametry mają płytki gresowe?

Gres charakteryzuje się niską nasiąkliwością, która sprawi, że będzie odporny na plamy i łatwy do czyszczenia. Nasiąkliwość może sięgać tylko pół procenta. Natomiast w innych płytkach będzie to kilka procent a w przypadku płytek ściennych, gdzie się o to nie dba ta nasiąkliwość może być na poziomie około 10% To jaka jest nasiąkliwość wynika również z tego z jaką siłą sprasowany jest materiał.

Płytki ceramiczne

Im bardziej będzie jednolity tym ta nasiąkliwość będzie mniejsza a twardość większa. To właśnie twardość jest kolejnym wyznacznikiem, który charakteryzuje gres. Dzięki temu jest on bardziej odporny na zarysowania i nie ma ryzyka, że jego powierzchnia szybko się zetrze bądź też zostaną w nim wydeptane ścieżki. W przypadku gresu mamy również dużą wytrzymałość na zginanie oraz uszkodzenia.

Osoby, które to wiedzą powinny pamiętać, że do cięcia gresu oraz jego obróbki zawsze trzeba używać specjalnie przygotowanego sprzętu.

Jakiej wielkości są płytki gresowe?

Najczęściej płytki gresowe mają maks 12 mm. Ostatnio fabryki starają się pracować nad ich udoskonaleniem, dlatego obniżają grubość do 5 mm. Gres, który jest bardzo twardy sprawia, że można przygotować różnej wielkości płytki. Mogą być one dużo większe niż w przypadku tradycyjnej ceramiki. Producenci dalej dbają o to, by tworzyć dużo wielkich formatów. Mówiąc o rodzajach gresu trzeba zauważyć, że można się łatwo zgubić. Nazw jest naprawdę bardzo wiele i dużo z nich to umowne nazwy producentów. Najczęściej mówi się jednak o dwóch rodzajach: technicznym i porcelanowym.