Jak rozpoznać rozpieszczone dziecko?

4 oznaki, że wychowałeś rozpieszczone dziecko

Wychowanie swojego dziecka na uczciwego i dobrego człowieka to niezwykle ważne zadanie dla każdego rodzica. Nie każdy jest jednak w stanie temu sprostać – faktem jest, że w przypadku niektórych dzieci jest to niezwykle trudne. Warto dowiedzieć się, po czym można poznać, że nasze dziecko jest rozpieszczone. Być może nie będzie jeszcze za późno na wprowadzenie pewnych zmian w sposobie wychowania i poprawienie charakteru swojego dziecka.

1. Nie ma ideałów

Jedną z oznak tego, że dziecko jest zwyczajnie rozpieszczone jest to, że nie ma ono żadnych ideałów. Nie chodzi oczywiście o to, aby maluch posiadał jakiekolwiek bardziej wzniosłe idee. Ideał to również szacunek do osób starszych od siebie czy uprzejmość w stosunku do innych. Jeśli dziecko potrafi płakać z powodu nieznaczących drobnostek tylko po to, aby osiągnąć swój cel i nie zachowuje się zbyt grzecznie przy starszych osobach, to jest to wyraźny znak, że wychowaliśmy rozpieszczone dziecko.

2. Wpada w szał

Kolejna, chyba najczęściej spotykana oznaka tego, że dziecko jest rozpieszczone to wpadanie z drobnych powodów w prawdziwy szał. Maluch szybko uczy się, że krzykiem i płaczem może rozwiązać wiele problemów. Jeśli rodzic nie chce kupić mu jakiejś zabawki – zaczyna się histeria. Niestety, często ustępujemy i dla świętego spokoju decydujemy się spełnić zachciankę dziecka. Jest to jednak ogromny błąd, bowiem w taki sposób dajemy mu jedynie do zrozumienia, że dzięki takiemu zachowaniu zawsze otrzyma ono od nas dokładnie to, czego chce.

Wychowywanie dziecka

Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest twarda, zdecydowana postawa. Nie należy ustępować maluchowi który takimi sposobami stara się na nas cokolwiek wymusić. Wymaga to oczywiście sporej cierpliwości, bowiem dzieci potrafią być przy tym bardzo wytrwałe. Jeśli jednak przetrzymamy najgorsze momenty to maluch szybko nauczy się, że taka droga do niczego nie prowadzi.

3. Ignoruje cię

Rozpuszczone dzieci często potrafią ostentacyjnie ignorować osoby starsze i to, co się do nich mówi. Takie dziecko może odwracać głowę kiedy prosimy je o cokolwiek, lub nawet patrzeć nam prosto w oczy i dawać w ten sposób do zrozumienia, że doskonale nas słyszy – po prostu nie zamierza reagować na nasze prośby. Jest to wielki błąd, i jeśli nie naprawimy go odpowiednio wcześnie, to nasze dziecko w przyszłości może stać się bardzo aroganckie i zarozumiałe. Zazwyczaj rozwiązaniem tego problemu jest zwykła rozmowa. Istnieje wiele powodów, dla których dziecko zachowuje się w ten sposób.

Musimy w prosty sposób wyjaśnić mu, dlaczego jest to niewłaściwie i jak bardzo krzywdzi w ten sposób innych. Jeśli rozmowa nie pomoże, to znowu zostaje nam zwykła cierpliwość. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że w kontaktach dziecko – rodzice to my jesteśmy tą stroną, która ma podejmować decyzje. Nie chodzi oczywiście o dominowanie nad dzieckiem i całkowite ignorowanie jego potrzeb.

4. Dziecko rządzi rodzicami

Absolutnie nie można jednak dopuścić do sytuacji, kiedy to maluch wydaje rozkazy swoim rodzicom i decyduje, gdzie mamy iść, co mamy robić czy co musimy kupić. W dobie mody na bezstresowe wychowanie często zapominamy, jak ważne jest ustalenie w naszym domu pewnej dyscypliny. Dziecko powinno znać hierarchię panującą w rodzinie i wiedzieć, że istnieją pewne granice których nie należy przekraczać.