Solidny i niedrogi laptop dla firmy

W niektórych przypadkach dwa słowa opisujące sprzęt nie mogą stać obok siebie. „Solidny i niedrogi” – wydawałoby się, że trudno znaleźć taki sprzęt w cenie na przykład do 2000 złotych, ale kilka przykładów pokazuje, że przy zachowaniu odpowiednich zasad i pogodzeniu się z kompromisami, znajdziemy ciekawą propozycję dla firmy.

Pod słowem „solidny” może kryć się wiele określeń związanych z laptopami, ale jeśli dodamy do tego fakt, że jest to sprzęt dedykowany firmom, od razu dojdziemy do wniosku, że w grę wchodzi wzmocniona konstrukcja oraz obudowa, która nawet po dwóch latach intensywnego użytkowania nie będzie zdradzała wielu śladów zużycia. Na uwagę zasługuje ponadto specjalna faktura obudowy, która sprawia, że drobne rysy bądź zabrudzenia praktycznie nie są widoczne.

Jeśli wybieramy urządzenie niedrogie, w cenie do 2000 złotych, niestety nie otrzymamy wydajnościowego potwora. Będzie to raczej podstawowa konfiguracja pozwalająca na komfortową pracę ze średnio wymagającymi programami. Mamy na myśli przede wszystkim zastosowany procesor, gdyż pamięć RAM i dysk twardy HDD możemy zmienić na szybki dysk SSD. Poprawi to znacząco wydajność całej konstrukcji, ale procesor zostanie podstawowy. O karcie graficznej nie mówimy, gdyż jest to rozwiązanie biznesowe i nie znajdziemy tu dodatkowego układu graficznego – tylko karta zintegrowana.

Na uwagę zasługuje między innymi model Toshiba Satellite Pro R50. Urządzenie wyposażono w dość leciwy już procesor Intel Core i3 czwartej generacji o oznaczeniu 4005U i taktowaniu 1,7 GHz. Zainstalowana pamięć RAM o pojemności 4 GB może zostać rozszerzona nawet do 16 GB, co z pewnością wpłynie pozytywnie na możliwość otwierania wielu programów jednocześnie. Producent zastosował tradycyjny dysk twardy HDD o pojemności 500 GB, choć osoby chcące zatrzymać laptop na dłużej, mogą odświeżyć go za pomocą szybkiego dysku SSD.

Oczywiście zastosowano tu zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 4400 oraz matową matrycę o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Oprócz tego mamy nagrywarkę DVD, trzy porty USB (w tym dwa porty USB 3.0) oraz tradycyjny zestaw złącz. Całość, jak przystało na sprzęt biznesowy, prezentuje się elegancko i minimalistycznie.

Nieco ciekawszą propozycją w cenie około 2 tysięcy złotych jest model Lenovo Ideapad 310-15. W tym przypadku również zastosowano procesor Intel Core i3. Warto jednak pamiętać, że jest to model szóstej generacji Skylake, a więc obsługujący najnowsze standardy oraz technologie. Model o oznaczeniu 6100U taktowany jest zegarem 2,3 GHz. Wspomaga go 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4 z możliwością rozszerzenia do 20 GB. Co ciekawe, w tym przypadku zastosowano również dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 920MX, która co prawda nie zapewni wydajności w najnowszych grach, ale z pewnością sprawdzi się na tym szczeblu o wiele lepiej, niż zintegrowana Intel HD Graphics 520.

Dysk twardy o pojemności 500 GB możemy w przyszłości zamienić na szybsze rozwiązanie SSD. Podobnie jak u poprzednika, tak samo tutaj matryca legitymuje się podstawową rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. W tym przypadku stylistka jest bardzo elegancka i stawia na czarny kolor. Nie jest to co prawda w pełni biznesowa konstrukcja, ale wyższa wydajność może skusić wielu użytkowników.